INFORMACJE PRAKTYCZNE

Brazylia

  1. Należy pamiętać, że wybierając się drogą lotniczą zarówno do Brazylii, jak i innych krajów Ameryki Południowej należy mieć ze sobą bilet powrotny lub wyjazdowy do innego kraju. W przeciwnym razie nie zostaniesz wpuszczony do samolotu!!! My kupiliśmy bilet do Urugwaju, który potem zwróciliśmy (na www.pluna.com – należy kupić droższą opcję z możliwością zwrotu, jeśli zwrócisz bilet w ciągu 24 godz. otrzymasz całą kwotę).
  2. Brazylia jest drogim krajem do podróżowania, trzeba to wziąć pod uwagę planując budżet. Oto przykładowe ceny: noclegi w hotelu – R$ 90/osoba, w pousadzie – R$ 50, ze śniadaniem R$ 60, campingi (jest ich bardzo mało, głównie nad morzem) – R$ 15-20, najtańszy posiłek w formie „packed lunch” – R$ 6-8, napoje: woda mineralna od R$ 1.40, napoje gazowane od R$ 3-6     Kurs złotego 1R$ = ok. 1.7 zl
  3. Pieniądze można pobierać bez problemu z bankomatu lecz poza wielkimi miastami trudno jest znaleźć kantor by wymienić dolary lub euro.
  4. Prysznic można wziąć za darmo prawie na każdej stacji benzynowej, na niektórych jest też darmowa woda pitna, na stacji można również zazwyczaj przenocować w namiocie.
  5. Podróżując rowerem należy koniecznie zaopatrzyć się w filtr do wody i palnik turystyczny (najlepiej na wszystkie paliwa), ze względu na duże odległości między miejscowościami, gdzie znajdują się sklepy.
  6. Opony w rozmiarze 28 cali są w Brazylii niedostępne!Kiepskie zaopatrzenie w czeci rowerowe.
  7. Mapę lepiej kupić na miejscu, gdyż te kupione w Polsce mogą zawierać dużo poważnych błędów (np. drogi, które w rzeczywistości nie istnieją), droga główna nie musi być asfaltowa i może być w kiepskim stanie.

Wenezuela (możemy udzielić tylko kilka wskazówek, gdyż zbyt mało czasu spędziliśmy w tym kraju)

  1. Walutę należy wymieniać ” na ulicy” lub w niektórych posadach, gdyż oficjalny kurs wymiany jest o wiele bardziej niekorzystny. Również bankomaty przeliczają walutę po niekorzystnym kursie więc lepiej mieć przy sobie gotówkę na wymianę.Nieoficjalny kurs wymiany często się zmienia, w okresie naszego pobytu był dosyć niski 1$ – 7.6 bolivara.
  2. W Wenezueli jest bardzo tania benzyna, w związku z tym również koszty podróżowania autobusami są niskie. Bilety należy kupować w kasie a nie u kierowcy żeby nie narazić się na oszustwo.
  3. Opony rowerowe w rozmiarze 28 cali nie są dostępne 😦
  4. Przykładowe ceny w Wenezueli:

cola 2 litrowa – 15 bolivarów, woda mineralna 1,5 litra – 10 bolivarów, arepa (bułka z farszem) – 10-15 bolivarów, pasta serowa – 20 bolivarów, bułka – 1 bolivar, obiad w restauracji (ryż z kurczakiem i surówka warzywną) – 35 bolivarów, pokój dwuosobowy z łazienką w posadzie – 100-200 bolivarów, bilet autobusowy Ciudad Bolivar – Caracas – 113 bolivarów, olej napędowy – 0,048 bolivara 🙂

Kolumbia

  1. Walutę oprócz banków można bezpiecznie wymieniać również w autoryzowanych punktach, zwanych „casa de cambio”. Kursy są podobne, choć w bankach czasem pobierana jest prowizja. Kurs wymiany w czasie naszego pobytu wynosił 1000 pesos = ok. 1,60 zł. Najlepiej opłaca się wymieniać dolary gdyż kurs euro jest mniej korzystny.
  2. Opony w rozmiarze 28 cali są dostępne bez problemu! Ogólnie zaopatrzenie sklepów rowerowych jest dobre, choć niektóre części są kiepskiej jakości, np. klocki hamulcowe
  3. Kampingi znajdują się w miejscowościach turystycznych zarówno nad morzem jak i w górach, poza tymi rejonami można próbować biwakować na stacjach benzynowych lub u osób prywatnych.
  4. Przykładowe ceny w Kolumbii:
  • bułka mała – 200 pesos, duża – 500 pesos
  • woda mineralna 5 litrów w worku – ok. 2000 pesos
  • banany – od ok. 100 pesos za sztukę (kupowane na straganach w małych wioskach)
  • ananas – 1000-2000 pesos
  • ser – 2500 pesos
  • ciastka 2000 – 3000 pesos
  • sok z lodem 1000 pesos/kubek
  • kurczak z rożna ok.16000 pesos
  • jogurt 1000 – 2500 pesos
  • kawa 500 pesos/kubek
  • hotel lub hospedaje (pokoje do wynajęcia) 8000 – 20000 pesos pokój dwuosobowy
  • kamping 10 000 pesos za dwie osoby, nad morzem nawet do 24000 pesos/ dwie osoby

Ekwador

  1. Walutą kraju jest $ i choć monety wyglądają  nieco inaczej niż amerykańskie to oczywiście można się nimi również posługiwać bez problemu.
  2. Sklepy rowerowe zaopatrzone są nie najgorzej, opony 28 cali są w sprzedaży 🙂
  3. Tania żywność to owoce i warzywa kupowane na rynkach i straganach oraz „danie dnia” w restauracjach, ceny na wybrzeżu są nieco wyższe niż w górach. Kampingi znajdują się tylko w niektórych miejscowościach turystycznych ale zawsze można pytać o możliwość postawienia namiotu przy posadzie lub hostalu. Na wybrzeżu po sezonie można negocjować ceny w hotelach i wytargować nawet 50% zniżkę! Przeważnie można też postawić namiot przy stacji benzynowej lub w ogrodzie u osób prywatnych.
  4. Przykładowe ceny:

bułka – 10 centów, kilogram bananów (na straganie) ok. 40 centów, woda pitna5 litrów – 80 centów do 1 $, paczka ciastek – 90 centów, ser 500 gr 1 – 1.5 $ (kupowany na straganie, w marketach jest znacznie droższy), zupka chińska w paczce – 30 centów, paczka makaronu 450 gr – 60 centów, jogurt pitny 1 litr od 1.50 $, tuńczyk w puszce ok. 1.30 $, obiady w tanich restauracjach zwanych „comedor” lub danie dnia zwane „almuerzo” od 1,5 $/porcja, tani hotel lub hostal od 5 $/ osoba, kamping – 3$/osoba

Peru

  1. Peruwiańska waluta to sol. Pieniądze można wymieniać w casa de cambio lub w bankach, pobieranie z bankomatu jest mniej korzystne niż wymiana dolarów. Sol peruwiański ma podobną wartość do polskiego złotego, w trakcie naszego pobytu 1 sol = ok. 1,20 zł.
  2. Tanie posiłki to przede wszystkim „almuerzo” (danie dnia), kupowane w restauracjach dla lokalnych. Często tanie dania obiadowe można kupić na lub przy bazarze, czasami również świeże soki albo koktajle owocowe. Duże sklepy samoobsługowe, gdzie jest najlepszy wybór towarów znajdują się głównie na wybrzeżu, w górach wyłącznie w dużych miastach.
  3. W Peru nie spotyka się kampingów. Czasami namiot można postawić przy niektórych hostalach. Ceny noclegów są przystępne, zwłąszcza poza miejscowościami turystycznymi, gdzie można trafić na tanie hostale ( nawet już za 10 soli/pokój dwuosobowy)
  4. Sklepy rowerowe są raczej kiepsko zaopatrzone, nawet w stolicy, a sprzedawany towar często jest niskiej jakości. Opon w rozmiarze 28 cali brak.
  5. Żywność ogólnie nie jest bardzo droga ale sporo płaci się za owoce a jeszcze więcej za wodę i napoje (ceny wyższe niż w Polsce), co dosyć mocno obciąża budżet – filtr lub tabletki do uzdatniania wody pomogą znacznie obniżyć koszty wyżywienia.
  6. Przykładowe ceny:

woda 2,5 l – 2,5 do 4 soli, jogurt 1l – ok. 5 soli, zupka instant – 0,80 do 1 sola, tuńczyk w puszce – 4 do 6 soli, paczka parówek – 3 sole, ser typu oscypek (ok. 40 gram) – 7 do 8 soli, herbatniki kakaowe (200 gram) – 3 do 4 soli, karmel do smarowania pieczywa – 2,50 do 4 soli, 10 bułek – 2 sole – 3 sole, 4 małe banany – 1 sol, almuerzo – 4 do 5 soli, benzyna (1 galon) – 13 do 14 soli, szampon – 5 do 15 soli, pasta do zębów

Reklamy

Posted Kwiecień 1, 2011 by D&P

%d blogerów lubi to: